Sailab – MedTech Finland ry:n hallitus linjasi ekologisen kestävyyden toimenpiteet vuodelle 2025 kokouksessaan 20.3.2025. Kokouksessa painotettiin sitä, että Sote-sektorin hankintojen kestävyyskriteerien suunnittelussa ja toteuttamisessa tulisi kuulla myös terveysteknologian toimialaa.
Hallituksen kokouksessa kuultiin tutkija Pia Wulffin (Tampereen yliopisto) esitys SOTE-EKO hankkeen tuloksista ja ehdotuksista sekä saatiin arvokasta tietoa keskeisistä yhteistyökumppaneista yhteisen asian edistämiseksi.
EKO-SOTE hankkeessa tehtiin mittavaa työtä, jossa kartoitettiin ENVIMAT-mallinnuksella muun muassa sote-sektorin ympäristökuormittavuutta. Wulffin esityksessä todettiin, että ympäristökuormittavuuden nykytila terveysteknologian toimialan osalta ei ole selkeä, koska terveysteknologia näkyy hankinnoissa usean kategorian alla.
Hallituksen kokouksessa käsiteltiin myös esimerkkejä hyvinvointialueiden kestävän kehityksen ohjelmiin kirjatuista ekologisen ja taloudellisen kestävyyden toimenpiteistä. Näiden toimenpiteiden osalta haasteiksi todettiin mm.
Hallituksen kokouksessa toimenpiteiksi sovittiin:
Sailab – MedTech Finland ry:n hallituksen puheenjohtaja Panu Lauha (Medtronic) tiivisti erinomaisesti käydyn keskustelun, ”Onnistuneen kestävän kehityksen malli on tärkeä rakentaa Suomessa yhteistyössä Terveyspalveluiden tuottajien ja Terveysteknologia yritysten kanssa. On tärkeää, että meillä on selkeät ja yhtenäiset kestävän kehityksen tavoitteet, joihin on mahdollista päästä lyhyellä, keskipitkällä ja pitkällä aikavälillä On tärkeä toimia nyt ja vaikuttaa oikealla tavalla ekologiseen kestävään kehitykseen”.
Vastuullisuus on yksi Sailab:n strategian 2024-2027 mukaisista teemoista, ja työskentely aloitettiin ekologisen kestävyyden tavoitteista vuonna 2024.
Sailab – MedTech Finland ry oli aktiivisesti mukana ympäristöministeriön kansallisten julkisten hankintojen ekologiset tavoitteet -hankkeen järjestämässä pyöreän pöydän keskustelussa tuomassa esille toimialamme näkökulmaa.
Syksyllä 2024 jäsenyrityksille lähetettiin ekologiseen kestävyyteen liittyvä kysely, johon vastasi 20 yritystä.
Tulosten perusteella jäsenyrityksillä oli
Ekologista kestävyyttä käsiteltiin myös erittäin laajasti Sailabin järjestämässä Vastuullisuus-seminaarissa joulukuussa 2024.
Lisätiedot