Terveysteknologian toimialajärjestö Sailab – MedTech Finland ry kokoontui syyskokoukseensa 12.12.2024 Helsingin yliopiston pieneen juhlasaliin.
Vuonna 2025 Sailab – MedTech Finland ry suuntaa strategiakautensa toiselle vuodelle. Tuleva vuosi on hyvinvointialuevaalivuosi ja sen teemaksi on valittu vahva vaikuttajuus.
Vaikuttamistyö kohdentuu terveysteknologian käyttöön ja hyvinvointialueiden tulevaisuuteen, terveydenhuollon rahoitukseen ja ohjaukseen sekä laadun ja vaikuttavuuden kriteeristöihin.
Vuoden 2025 toimintasuunnitelman lisäksi syyskokous hyväksyi talousarvion ja päätti, että vuonna 2025 jäsenmaksut säilyvät vuoden 2024 tasolla.
Sailab – MedTech Finland ry:n hallitus 2025 valittu
Syyskokous valitsi hallituksen puheenjohtajaksi vuodelle 2025 Pohjoismaiden toimitusjohtaja Panu Lauhan Medtronic Finlandilta. Hallituksen puheenjohtajana nyt kolme vuotta toimineen liiketoimintajohtaja Pauliina Bovellánin (Berner) kausi päättyy vuoden lopussa. Yhdistys kiitti Pauliinaa lämpimästi aktiivisesta työstään yhdistyksen hyväksi!
Hallitukseen valittiin seuraavat henkilöt vuosille 2025–2026
Toimitusjohtaja Juha Impilä, Philips
• Philips on 130 vuotias teknologiayritys, joka kehittää ja innovoi terveysteknologian ratkaisuja
Toimitusjohtaja Heidi Liikkanen, Mediq Suomi Oy
• Mediq on terveydenhuoltoalan pitkäaikainen ratkaisu- ja kokonaistoimittaja, joka toimii 13 maassa
Business Unit Manager Kiki Di Napoli, Boston Scientific Nordic AB
• Boston Scientific on maailmanlaajuinen lääkintälaiteyritys
Marketing Lead Nordics Ari-Pekka Naumanen, Johnson & Johnson
• Johnson & Johnson on 130 vuotta vanha globaali lääke- ja medtech yritys
Toimitusjohtaja Joona Pulliainen, ProMedical Oy
• ProMedical Oy on lääkinnällisten laitteiden maahantuoja ja jakelija, myös omaa tuotekehitystoimintaa
Toimitusjohtaja Timo Saari, Soleus Oy
• Soleus Oy toimii apuvälinealalla ja on kotimaisessa omistuksessa
Lisäksi Sailab – MedTech Finland ry:n hallituksessa jatkavat 2025 seuraavat henkilöt:
Onnea kaikille hallituksen jäsenille!