Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku 2024-2025

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku 2024-2025

Uutiset

Haluatko Sailab – MedTech Finland ry:n hallitukseen? Mikäli olet jäsenyrityksemme toimitusjohtaja, johtoryhmän jäsen tai sinulla on muuten riittävät valtuudet päätöksentekoon, haluat kehittää toimialaa ja yhdistystä entistäkin vahvemmaksi ja näkyvämmäksi ja voit osallistua 5-6 kokoukseen vuosittain, asetu ehdolle!

Mitä hallituksen jäseneltä odotetaan?

Hallitus kokoontuu 5-6 kertaa vuodessa. Täysilukuisessa hallituksessa on enimmillään 14 henkilöä. Hallituksen jäsenen toimikausi on kaksivuotinen.

Yhdistyksen hallituksen jäsenen tulee olla päättävässä asemassa Sailab – MedTech Finland ry:n jäsenyrityksessä tai muuten valtuutettu toimimaan hallituksessa. Hänen tulee olla motivoitunut hallitustyöskentelyyn ja sitoutunut kehittämään koko terveysteknologian toimialaa sekä käytäntöjä.

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitusjäsenyys tarjoaa merkittävän näköalapaikan, ajantasaista informaatiota meneillään olevista toimintaympäristön ja sääntelyn muutoksista sekä mahdollisuuden kehittää koko toimialaa.

Vuosille 2024-2025 painotus: ihmisen ulkopuolinen diagnostiikka ja valmistus

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitus päätti kokouksessaan 4/2022, että erityisen toivottavaa olisi että hallitukseen saataisiin vielä vahvemmin mukaan ihmisen ulkopuolista diagnostiikka sekä mahdollisesti kotimaista valmistusta edustavat toimijat.

Erovuoroiset jäsenet 2023

Hallituksesta ovat erovuoroisena seuraavat henkilöt:

 • Jarno Eskelinen, Siemens Healthineers
 • Mia Karppila, Coloplast
 • Panu Lauha, Medtronic
 • Tiina Nykänen, Baxter
 • Sari Siivonen, Abbott (Rapid Diagnostic)
 • Tuija Sinkkonen, Dansac & Hollister
 • puheenjohtaja Pauliina Bovellan, Berner

Hallituksessa jatkavat jäsenet 2024

 • Juho Himberg, Aidian
 • Juha Impilä, Philips
 • Ville Järvenpää, BSCI
 • Sasu Leskelä, Respecta
 • Heidi Liikkanen, Mediq
 • Ari-Pekka Naumanen, Johnson & Johnson
 • Joona Pulliainen, ProMedical

Vaalitoimikunta tekee esityksen yhdistyksen hallitukselle

Vaalitoimikunta tekee esityksen hallituksen tasapainoisesta kokoonpanosta yhdistyksen hallitukselle.  Toimikunta huomioi nykyisten hallitusten jäsenten taustat ja toimialat työssään. Varsinaisen päätöksen tekee yhdistyksen syyskokous.

Hallitukseen ja/tai puheenjohtajaksi haetaan hakulomakkeella

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku tapahtuu oheisella lomakkeella. Lomakkeen tulee olla täytetty kaikilta osin ja lähetetty Sailab – MedTech Finland ry:n toimistolle sähköisesti 31.10.2023 mennessä.