Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku 2023-2024

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku 2023-2024

Uutiset

Haluatko Sailab – MedTech Finland ry:n hallitukseen? Mikäli olet jäsenyrityksemme toimitusjohtaja, johtoryhmän jäsen tai sinulla on muuten riittävät valtuudet päätöksentekoon, haluat kehittää toimialaa ja yhdistystä entistäkin vahvemmaksi ja näkyvämmäksi ja voit osallistua 5-6 kokoukseen vuosittain, voit asettautua ehdolle.

Mitä hallituksen jäseneltä odotetaan?

Hallitus kokoontuu 4-6 kertaa vuodessa. Täysilukuisessa hallituksessa on enimmillään 14 henkilöä. Hallituksen jäsenen toimikausi on kaksivuotinen.

Yhdistyksen hallituksen jäsenen tulee olla päättävässä asemassa Sailab – MedTech Finland ry:n jäsenyrityksessä tai muuten valtuutettu toimimaan hallituksessa. Hänen tulee olla motivoitunut hallitustyöskentelyyn ja sitoutunut kehittämään koko terveysteknologian toimialaa sekä käytäntöjä.

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitusjäsenyys tarjoaa merkittävän näköalapaikan, ajantasaista informaatiota meneillään olevista toimintaympäristön ja sääntelyn muutoksista sekä mahdollisuuden kehittää koko toimialaa.

Vuoden 2022 painotus

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitus päätti kokouksessaan 4/2022, että erityisen toivottavaa olisi että hallitukseen saataisiin vielä vahvemmin mukaan kotimaisen IVD-yrityksen sekä mahdollisesti softa/digiyritysten edustajia.

Jatkavat ja erovuoroiset jäsenet 2022

Hallituksesta on erovuoroisena 2022 seuraavat henkilöt:

 • Ville Järvenpää, BSCI
 • Ilari Vaalavirta, Mediq
 • Mikko Vasama, Philips
 • Janne Koskinen, Sonar
 • Joona Pulliainen, ProMedical
 • Ari-Pekka Naumanen, J&J

Mikäli kokous 13.12.2022 päättää valita täysimääräisen (14) hallituksen, valitaan syyskokouksessa kuusi (6) henkilöä.

Hallituksen jatkavat jäsenet:

 • Jarno Eskelinen, Siemens Healthineers
 • Mia Karppila, Coloplast
 • Panu Lauha, Medtronic
 • Tiina Nykänen, Baxter
 • Sari Siivonen, Abbott (Rapid Diagnostic)
 • Tuija Sinkkonen, Dansac & Hollister
 • Minna Väänänen, Fresenius
 • puheenjohtaja Pauliina Bovellan, Berner

Vaalitoimikunta tekee esityksen yhdistyksen hallitukselle

Vaalitoimikunta tekee esityksen hallituksen tasapainoisesta kokoonpanosta yhdistyksen hallitukselle.  Toimikunta huomioi nykyisten hallitusten jäsenten taustat ja toimialat työssään. Varsinaisen päätöksen tekee yhdistyksen syyskokous.

Hallitukseen ja/tai puheenjohtajaksi haetaan hakulomakkeella

Sailab – MedTech Finland ry:n hallitushaku tapahtuu oheisella lomakkeella. Lomakkeen tulee olla täytetty kaikilta osin ja lähetetty Sailab – MedTech Finland ry:n toimistolle sähköisesti 31.10.2022 mennessä.