Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku auki

Uutiset

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitukseen voi hakea 2.9-8.11.2019 välisenä aikana. Hakulomake löytyy tämän artikkelin lopusta.

Mitä hallituksen jäseneltä odotetaan?

Yhdistyksen hallituksen jäsenen tulee olla päättävässä asemassa Sailab -MedTech Finland ry:n jäsenyrityksessä tai muuten valtuutettu toimimaan hallituksessa. Hänen tulee olla motivoitunut hallitustyöskentelyyn ja sitoutunut kehittämään koko terveysteknologian toimialaa sekä käytäntöjä.

Hallitus kokoontuu 4-6 kertaa vuodessa. Täysilukuisessa hallituksessa on enimmillään 14 henkilöä. Toimikausi on kaksivuotinen. Mikäli syyskokous päättää valita täysilukuisen hallituksen, voidaan hallitukseen valita syyskokouksessa 2019 puheenjohtajan lisäksi seitsemän (7) henkilöä.

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitusjäsenyys tarjoaa merkittävän näköalapaikan, ajantasaista informaatiota meneillään olevista toimintaympäristön ja sääntelyn muutoksista sekä mahdollisuuden kehittää koko toimialaa.

Nimitystoimikunta tekee esityksen yhdistyksen hallitukselle

Avoimuuden ja yhteistyön periaatteen mukaisesti yhdistyksen hallitus nimitti Sailab -MedTech Finland ry:n hallituksen nimitystoimikunnan.

Nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii SOSTE ry:n hallituksen puheenjohtaja, Näkövammaisten liiton toimitusjohtaja Jukka Tahvanainen ja jäseninä Lääkäriliiton johtaja Heikki Pärnänen, Tehyn johtaja Kirsi Sillanpää sekä HUS-logistiikan toimialajohtaja Jyrki Putkonen sekä Kaisa Tarkkanen. Toimikunta kuulee tehtävässään yhdistyksen puheenjohtaja Ari-Pekka Naumasta.

Nimitystoimikunta tekee esityksen hallituksen tasapainoisesta kokoonpanosta yhdistyksen hallitukselle.  Toimikunta huomioi nykyisten hallitusten jäsenten taustat ja toimialat työssään. Varsinaisen päätöksen tekee yhdistyksen syyskokous 3.12.2019.

Hallitukseen haetaan hakulomakkeella

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku tapahtuu oheisella lomakkeella. Lomakkeen tulee olla täytetty kaikilta osin ja lähetetty Sailab -MedTech Finland ry:n toimistolle sähköisesti