Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku 30.8.2018-2.11.2018

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku 30.8.2018-2.11.2018

Uutiset

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku kaudelle 2019-2020 avattiin Sailab -MedTech Finland ry:n hallituksen päätöksellä. Hallitukseen voi hakea 30.8.-2.11.2018 välisenä aikana. Hakulomake löytyy tämän artikkelin lopusta.

Mitä hallituksen jäseneltä odotetaan?

Yhdistyksen hallituksen jäsenen tulee olla päättävässä asemassa Sailab -MedTech Finland ry:n jäsenyrityksessä tai muuten valtuutettu toimimaan hallituksessa. Hänen tulee olla motivoitunut hallitustyöskentelyyn ja sitoutunut kehittämään koko terveysteknologian toimialaa sekä käytäntöjä.

Hallitus kokoontuu 6-8 kertaa vuodessa. Täysilukuisessa hallituksessa on enimmillään 14 henkilöä. Toimikausi on kaksivuotinen. Mikäli syyskokous päättää valita täysilukuisen hallituksen, voidaan hallitukseen valita syyskokouksessa kuusi (6) henkilöä.

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitusjäsenyys tarjoaa merkittävän näköalapaikan, ajantasaista informaatiota meneillään olevista toimintaympäristön ja regulaation muutoksista sekä mahdollisuuden kehittää koko toimialaa.

Nimitystoimikunta tekee esityksen syyskokoukselle

Avoimuuden ja yhteistyön periaatteen mukaisesti yhdityksen hallitus nimitti Sailab -MedTech Finland ry:n hallituksen nimitystoimikunnan.

Nimitystoimikunnan puheenjohtajana toimii SOSTE ry:n hallituksen puheenjohtaja, Näkövammaisten liiton toimitusjohtaja Jukka Tahvanainen ja jäseninä Lääkäriliiton johtaja Heikki Pärnänen, Tehyn johtaja Kirsi Sillanpää sekä HUS-logistiikan toimialajohtaja Jyrki Putkonen sekä Sailab -MedTech Finland ry:n kunniapuheenjohtaja Rauno Heikkinen. Toimikunta kuulee tehtävässään yhdistyksen puheenjohtaja Ari-Pekka Naumasta.

Nimitystoimikunta tekee esityksen hallitukseen nimettävistä henkilöistä yhdistyksen syyskokoukselle 10.12.2018. Toimikunta huomioi nykyisten hallitusten jäsenten taustat ja toimialat työssään.

Hallitukseen haetaan hakulomakkeella

Sailab -MedTech Finland ry:n hallitushaku tapahtuu oheisella lomakkeella. Lomakkeen tulee olla täytetty kaikilta osin ja lähetetty Sailab -MedTech Finland ry:n toimistolle sähköisesti 2.11.2018 kello 17.00 mennessä.