Sailab -MedTech Finland ry:n uudet hallituksen jäsenet

Sailab -MedTech Finland ry:n uudet hallituksen jäsenet

Uutiset

Sailab -MedTech Finland ry:n syyskokous 14.12.2017 valitsi yhdistyksen hallitukseen seitsemän uutta jäsentä erovuoroisten tilalle toimikausille 2018-2019.

Hallitukseen valittiin yhdentoista ehdokkaan joukosta seuraavat seitsemän henkilöä (nimet aakkosjärjestyksessä):

  • Toimitusjohtaja Kaj Dahlström, Steripolar
  • Toimitusjohtaja Jarno Eskelinen, SiemensHealth
  • Toimitusjohtaja Panu Lauha, Medtronic
  • Maajohtaja Kaija Ojala, Mölnlycke
  • Avainasiakaspäällikkö Timo Saari, Respecta
  • Maajohtaja Tuija Sinkkonen, Dansac & Hollister
  • Toimitusjohtaja Kaisa Tarkkanen, Orion Diagnostica

Vaalivaliokunnan puheenjohtaja Timo Niskanen totesi esittelypuheenvuorossaan, että hallituksen osalta pyrittiin löytämään kokoonpano, joka mahdollisimman laajasti ja kattavasti edustaa koko laajaa toimialaa sekä erikokoisia jäsenyrityksiä. Lisäksi Niskanen toi esille koko vaalivaliokunnan tyytyväisyyden siihen, että Sailab -MedTech Finland ry:n jäsenyrityksissä on varsin tasa-arvoinen tilanne ja se näkyy myös hallituksessa.

Yhdistyksen hallituksessa jatkavat kauden 2018 ajan John Ekholm (Mekalasi), Markus Henriksson (OneMed), Leena Leskinen (Baxter), Timo Niskanen (Roche Diagnostic), Rauno Ratilainen (Fresenius), Ilari Vaalavirta (Mediq).

Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Ari-Pekka Naumanen (Johnson & Johnson).